Haberler / Tırlarımız Suriyeye Yola Çıktı

-Farukiye vakfımız ve İnsan Hakları ve Hizmet Derneği’nin (İHH) yetimlere düzenli destek sağlanan projesi kapsamında sınır ötesindeki Suriyelilere gönderilecek yardım TIR’ları Ankara’dan yola çıktı.
İHH’nin sponsorluğunda dünyada 47 farklı ülkede, Türkiye’de 55 farklı şehirde 34 bin yetime düzenli destek sağlanan proje kapsamında Ankara’da 150 yetim düzenli, 400 yetim çocuk ve ailesi de düzenli olarak destekleniyor. Her yıl 1 Ocak’ta düzenlenen istişare programında bir araya gelen Ankaralı destekçi aileler, kahvaltıda buluştu. Programa Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu Vakıf İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın, Enerji Birsen Genel yardımcısı Mehmet Doğan, Ahder başkanı vakıf başkan yardımcılarımız Mehmet Öz, Ö.Faruk Ejder, Yusuf Usalan İsmail Sen ve sendika ve STK’lar dan birçok temsilci katıldı. Suriye’ ye 5 tır un yağ şeker ve insani ihtiyaçlar dularla gönderildi.
Programa katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yeniden kampanyaların başlatılacağını belirterek, "İHH, Suriye’nin içerisinde yardım yapmada en önde giden kuruluşumuz. Bundan sonra daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Yetimlere sahip çıkmamanın altını çizmek istiyorum. Sahip çıkmamanın vebal olduğunu, sahip çıkmanın da kendimizi yeniden diriltmek olduğunu, bu yetimleri Allah bize fırsat olarak gönderdi. Kendimize iyilik yapıyoruz demeliyiz ve bu iyilikleri arttırmalıyız” diye konuştu.
Burada bir konuşma yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın, İHH olarak şuana kadar Suriye ile ilgili 2011 Mart ayından bu zamana kadar 100 milyon doların üzerinde yardım yapıldığını kaydederek, “Suriye’deki kriz 2011 Mart ayından beri devam ediyor ve bu kriz gün geçtikçe de özellikle bu mevsimde kış şartlarının ağırlaşmasıyla daha da kötü hale gelmiş vaziyette. İnşallah bu yardımlar sayesinde hem Suriye içerisinde hem de sınır bölgelerinde bulunan Suriyelilere yönelik yardımlarımız onların bir nebze olsun hayata tutunmaları için vesile olacak. Ankara İHH’nin yapmış olduğu bu 35’inci TIR. Bugün olarak toplamda 5 TIR daha gönderilecek, 250 bin TL değerinde un, şeker, bebek mamasından oluşan bu TIR’lar muhteviyatı inşallah oradaki insanlar kısa sürede dağıtılacak. İHH olarak hem Türkiye’de hem de dünya kamuoyuna Suriye’de olup bitenleri hem insani hem de insani diplomasi anlamında tüm dünyaya ve Türkiye’ye duyurmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Suriye’deki krizin gerçekten büyük olduğuna dikkati çeken Aydın, “200 bine yakın insan hayatını kaybetmiş vaziyette. Milyonlarca insan yerlerinden edilmiş vaziyette ve maalesef dünya bu insanların bu dramına gözlerini kapatmış vaziyette. Biz şunu söylüyoruz. Mağdurun ve mazlumun yanında olmak hepimizin görevidir ve zalimlerin yaptıkları katliamlara karşı durmakta tüm dünyadaki insanların ve bizlerin görevleridir. Şunu söylüyoruz; Suriye’de bu katliam neredeyse 3. yılını doldurmak üzere ve dünya gözlerini kapatmış vaziyette bunları izliyorlar. Bizler nefesimiz yettiği kadarıyla Suriyeli Müslümanların yanında olacağız, onlara destek vereceğiz. Bu katliamı yapanları da dünyaya duyuracağız. Türkiye’deki insanlara tekrar Suriyeliler için yapılan çalışmalara destek vermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Aydın, yardımların tüm hızıyla sürmesini temenni etti. Aydın’ın konuşmasının ardından yapılan dua ile yardım TIR’ları yola çıktı.

BASIN AÇIKLAMASI

Bazı basın ve yayın organları ile internet sitelerinde yer alan bir habere istinaden Faruk...

2017 KURBAN - AFRİKA TANZANYA

2017 KURBAN - AFRİKA TANZANYA

Ramazan Bağışı - 15 TL

Ramazanda ihtiyaç sahiplerinin evlerine sıcak yemek ulaştırmak ister misiniz?

Kermes 2017

Farukiye Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen hayır kermesi, bu yıl 17-21...

2016 Yurtdışı Kurban Organizasyonu

2016 yılında Nijer ve Burkina Faso'da gerçekleştirdiğimiz yurt dışı kurban organizasyonumu...

TERÖRE KARŞIYIZ, BÜYÜK TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ!

Türkiye, büyük bir dirilişi, yeniden şahlanışı, yeniden doğuşu yaşıyordu. Ekonomide tarihi...

2016 Ramazanda da kimsesizleri yalnız bırakmıyoruz

2015 yılında 500den fazla insana sahur ve iftarlarında sıcak yemek dağıtan Farukiye Vakfı,...

AYDAP Farukiye Vakfında Toplandı

AYDAP (Ankara Yardım ve Dayanışma Platformu) ın 9. Olağan İstişare Toplantısı, Farukiye Va...